♦ Svako dete je nezavisno u ovoj radionici. Socijalni kontakt sa ostalom decom će biti onakav kakvim ga dete/roditelj odredi.
Nabrojani triptih aktivnosti u okviru ove radionice nije nešto što je esencijalno kada je u pitanju planinarenje, ali će deci sigurno biti od koristi pri odlasku u prirodu bilo na jedan ili više dana, bilo sami ili u grupi.
- Planinarski štapovi neupućenom deluju kao još jedan planinarski modni detalj, ali kada uvidimo njihove prednosti, poput rasterećenja pritiska na kolena i leđa (prebacivanjem istog na gornji deo tela), boljom ravnotežom… krajnji rezultat nije zanemarljiv. Ovo sve izrečeno najviše se odnosi na duže pešačke ture, posebno sa većim teretom/rancem na leđima.
Tu su još ne tako beznačajne dobiti od štapova poput olakšanog kretanja na klizavim podlogama (led, prelazak potoka…), smanjenja rizika od ujeda zmije, uklanjanja viseće vegetacije/paučine itd.
P.S. Deca dobijaju na korišćenje planinarske štapove
- Kada su u pitanju pravila kretanja grupe na terenu evo samo nekolicina kao primer:
– u prirodi se ne krećemo u parovima kao u gradu (držeći se za ruke) iz više razloga ( npr. uvek slobodne ruke u slučaju pada);
– krećemo se jedan iza drugoga;
– vodič je uvek na čelu kolone, a čistač (vodič na začelju) na kraju;
– ako je kolona dugačka, na nepreglednim mestima ostavljamo vezu;
– drižimo ostojanje od tri koraka da ne bi smetali jedno drugome pri hodu, a to rastojanje se povećava kada se krećemo kroz čestar zbog mogućeg povratnog udarca otpuštene nategnute grane;
– uspon se savlađuje punim stopalom (ako isto radimo na prstima, grčevi u mišićim su neizbežni);
– ako neko mora da skrene sa staze na kratko, ostavlja ranac na stazi da bi ga čistač uočio…itd.
- Pravilno pakovanje ranca ima za cilj da nam ranac bude uravnotežen (što u mnogome olakšava kretanje na terenu) i da nam oprema bude klasirana prema stepenu učestalosti upotrebe.
Evo jedne (ima ih zaista mnogo) uproštene šeme koju ćemo prezentovati na radionici:
– lake i ne toliko potrebne stvari u hodu poput vreće za spavanje, podloške i sl. stavljamo na dno ranca;
– najteže stvari, i one koje nam neće trebati do kampa, stavljamo uz sama leđa kao npr. hrana, šator, voda, oprema za kuvanje… ;
– lakša oprema zauzima srednji deo ranca koji je ostao nepopunjen najtežom opremom poput peškira, laganih odevnih predmeta…;
– na vrhu je oprema koja vam je lako dostupna a koja vam može zatrebati poput kišne jakne/kabanica, toaletnog pribora, prve pomoći…
– džepovi (ovaj deo opreme može da bude i na vrhu, u zavisnosti od tipa ranca) raznih oblika i položaja gde je laka oprema i koja vam može zatrebati više puta u toku pešačke ture poput boce sa vodom, mape, naočari za sunce, slane/slatke grickalice, baterijske lampe itd.
Četvrtak 12.11. u 10h Nalazimo se na parking prostoru (raskrsnica) posle restorana „Košuta“ u donjem delu Košutnjaka. Na Google Maps imate u blizini postavljen pin „Kosutnjak BIKE PARK“. Povratak na isto mesto za sat vremena. Ako se popuni prva grupa, formira se druga grupa koju će voditi moj saradnik. U slučaju da i ona bude popunjena, sledeći termin je u 11:30h.
PAŽNJA. Nemojte kasniti. Ovaj put ne čekamo 15 min. Za ovu radionicu, zbog izuzetno malog broja mesta u slučaju odustajanja, za potrebe organizacionih troškova zadržava se 50% od uplaćenog iznosa.
CENA:
Cene važe za prijavljene na mailing listu/newsletter. Za ostale su skuplje 50%
900 din. po detetu
Dan uoči radionice (sreda) 1200 din.
Na dan radionice 1500 din.
Tekući račun: 265613031000044060 Multikreativni studio Zoran, G. Prinipa 29 – Proslediti izveštaj o plaćanju iz e-banking aplikacije, screenshot, fotografiju uplatnice… na viber
Obavezno zakazivanje na telefon/sms
Zoran 0628842560
